slovo "vystajlovaný"

Text dotazu

Ještě jednou děkuji za vaši odpověď ,, jen jste mne utvrdili již v nalezených odkazech na internetu ,,,, ale dovoluji si vás ještě jednou požádat o radu --- ,,, mořím se se slovíčkem ---- vystajlovaný-ní ,,, setkal jsem se s tím již mnohokrát, jak při koukání na TV, nebo na internetu, avšak bojím se, že to jak jsem ono slovo našel napsáno, není správně psané ... můžete mi pomoci? ,,, ve slovníku jsem slovo vystajlovaný nenašel ... je mi jasné že to není ryze české slovo, ale nevím, jak jej správně formulovat v psané formě

Odpověď

Dobrý den,

nejspíš máte na mysli pojem, který je v dnešní době, dá se říci, moderní, v oblibě, prostě "kůl" (cool ( expresivní výraz) - moderní, současný, být cool - být in, být moderní a současný, držet krok s dobou).

Jedná se o amerikanismus / anglicismus, který proniká ve velké míře i do našich médií a z nich je pak přebírán do vyjadřování, slovníků lidí od mladších po starší. Byť se tomu mnozí brání a  jsou na to alergičtí, všude kolem nás je všechno "kůl", "aut", " vystajlované" a "vyautfitované",(slova v uvozovkách citována z názoru v diskusi na internetu), ...a asi s tím nic teď neuděláme.

Styling [staj-] průmyslové tvarování spotřebních předmětů pro vnější estetický dojem a funkčnost

Stylizovaný - vytvořený, přetvořený, utvářený, upravený

Zdroj: Akademický slovník cizích slov. II. díl. L - Ž. Praha: Academia, 1995.

Podobné vysvětlení má i slovník cizích slov na internetu:

pojem, slovo styling

Výslovnost:

stajling

Význam:

• slohová úprava, přepracování textu

• tvarování předmětů pro vnější estetický dojem a funkčnost

Další zdroj:

Style - hovorově naparovat se, pyšnit se

Styler - návrhář, výtvarník

Zdroj: PEPRNÍK, Jaroslav. Slovník amerikanismů. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1994.