slovo "tož"

Text dotazu

Dobrý den, mohli byste mi prosím podat co nejvíce informací o slově "tož" používaném v moravském nářečí? Jeho vývoj, funkci, původ apod. Také by mě zajímala správná psaná verze tohoto výrazu, protože někde se objevuje i "toš". Děkuji

Odpověď

Dobrý den, slovo tož charakterizuje Slovník spisovné češtiny (nejnovější slovník českého jazyka) jako navazovací částici s oblastním rozšířením na Moravě; ekvivalentní slovu tak.

Podíváte-li se do slovníků staré češtiny, které jsou dostupné na stránkách Ústavu pro jazyk český (http://vokabular.ujc.cas.cz/hledani.aspx), pak slovo původně zřejmě nebylo oblastně specifické a patřilo do slovní zásoby celé češtiny (vzn. zhruba pak, tehdy, potom). - Najdete tu i řadu dokladů (ve výsledku přepněte z generálního hesláře na full-text), dále lze prohledávat další slovníky v rubrice Zdroje. Podobně bez krajového omezení zmiňuje slovo Jungmannův slovník.
Slovník Fr. Trávníčka (1952, 4. vyd.) uvádí různé významy a příklady užití a na závěr slovo charakterizuje jako nářeční, hlavně moravské, pronikající do jazyka spisovného.
Příruční slovník jazyka českého slovo charakterizuje jako dialektické a knižní, uvádí příklady ovšem z řady autorů, spíše Čechů, než Moravanů.
Slovník spisovného jazyka českého pak slovo charakterizuje jako oblastní moravské, v ostatních případech jako poněkud expresivní.
Pokud jde o psaní, správné je psaní tož s ž.
Po etymologické stránce je slovo složeno ze základu to, který má všeslovanský a patrně ještě starší původ, a jeho význam (funkce) je ukazovací - podobně jako v řadě zájmen a příslovcí - ten, ta, to, týž tam, apod. Druhou součástí je zesilovací částice -ž.
Vzhledem k povaze této služby vám nejsme s to poskytnou delší a odbornější výklad. Ten si musíte zpracovat na základě pramenů, eventuálně se můžete obrátit na jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český (www.ujc. cas.cz).

Prameny:
Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost : s Dodatkem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky / [zpracoval lexikografický kolektiv Ústavu pro jazyk český AV ČR]. -- Vyd. 2., opr. a dopl.. -- Praha : Academia, 1994. -- 647 s. ; 27 cm

Příruční slovník jazyka českého. -- V Praze : Státní nakladatelství : Školní  nakladatelství : SPN, 1935-1957. -- 9 sv. ; 25 cm (díl VI. 1951-1953 [správně 1954]. 16, 1264 s)

Slovník spisovného jazyka českého / za vedení Boh. Havránka ... [aj.] zpracoval lexikografický kolektiv Ústavu pro jazyk český ČSAV. -- 2., nezměněné vyd.. -- Praha : Academia, 1989. -- 8 sv. ; 22 cm

Slovník česko-německý. / Josef Jungmann -- Díl 4, S-U. -- 2., nezm. vyd.. -- Praha : Academia, 1990. -- 844 s. ; 27 cm

Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím / Josef Holub, Stanislav Lyer. -- 4. vyd.. -- Praha : SPN, 1992. -- 483 s. ; 21 cm.