slovo provařit

Text dotazu

Prosím o sdělení významu slova "provářet někoho" děkuji.

Odpověď

Dobrý den, Slovník nespisovné češtiny o používání slovesa "provařit" v současné mluvě
píše:
"provařit - 1. prozradit, odhalit (co bylo utajováno) Myslím, že to Zuzana provařila, kráva ukecaná. 2. rozhl.často vysílat". Oba významy jsou ovšem spíše ve smyslu provařit něco. Provářet někoho by v dané spojitosti mohlo znamenat prozrazovat, odhalovat něco na někoho, tedy o někom se bavit, pomlouvat někoho apod.

Zdroj:
Slovník nespisovné češtiny : argot, slangy a obecná mluva od nejstarších dob po současnost : historie a původ slov. 2.rozš. vyd. Praha : Maxdorf, c2006.
ISBN 80-7345-098-4 (váz.) s.280.

Problematikou užívání českého jazyka se zabývá Ústav pro jazyk český AV ČR.
V případě Vašeho zájmu se můžete obrátit na jeho Jazykovou poradnu:
http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna .