slovo "prdelačka"

Text dotazu

Dobrý den,
mám malý dotaz ohledně původu slova "prdelačka". Kde se to vůbec slovo vzalo jako pojmenování pro zabijačkovou polévku.

Odpověď

Dobrý den,

slovo prdelačka (v nářečích - Haná : prdelanka, Lašsko : prdelovica, Morava: podprdelačka, Slezsko : prdelůvka) je mastná polévka při zabijačce (ovarovice). Slovo pochází z výrazu všeslovanského původu : slovensky prdieť, prd, polsky pierdzieč, piard, pierdziel, ukrajinsky perdity, perdiž, rusky perděť, slovinsky prdeti, prd, srbochorvatsky prdjeti, atd. Jedná se o zvukomalebné slovo s kořenem perd-. Ve slovanštině nepochybně pod vlivem blízkého slovesa smrděti,  je i náležitý slabý stupeň v kořeni, takže se obě slovesa rýmují (podobně lotyšsky pirdět a smirdět).

Použité zdroje

K.J.Obrátil : Velký slovník sprostých slov, Praha : Kryptadia 1999
 Etymologický slovník jazyka českého, Praha : Lidové noviny 1997