slovo napřenost

Text dotazu

Dobrý den, mohu se Vás zeptat v jakém významu je slovo "napřenost" ve větě: zvláštní půvabná napřenost? (míněno na osobu a zřejmě její vlastnost)

Odpověď

Dobrý den,

slovo napřenost nepatří mezi běžně používaná slova. Nenašli jsme ho v žádném nám dostupném jazykové slovníku, ale přesto slovo známe nebo spíš si umíme význam představit.

Domníváme se, že napřenost souvisí s upřeností, napětím, očekáváním, je to soustředěný, napnutý, pátravý např. výraz, pohled,...

Příklady:

(Hudba)...zněla z boční kaple, nesla sobě zájem a napřenost poutníků, nevšednost chvíle, všednost formy...

http://zpravodaj.sdh.cz/files/ps_6_12.pdf

Co je aktuální, je přinášeno časem jako ta správná chvíle; atleti se soustřeďují a správná naladěnost a napřenost do okamžiku rozběhu je pro ně klíčová.

Zdroj: ŠTOGR, Josef. Slovník samozřejmých slov. Praha: Cherm, 2011.

Svým klidným, ale napřeně vzrušeným hlasem ohledává situaci člověka uprostřed těch dobrých věcí...

Zdroj: Tvar: literární obtýdeník, 2013, 05 (7.3.2013) Vehemence = ráznost, pádnost, napřené úsilí

Zdroj: ABC slovník cizích slov online

Doporučujeme oslovit Ústav pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/zakladni-informace/o-ustavu/ přesto,  že se slovo, která vás zajímá, neobjevuje ani v Internetové jazykové příručce nebo např. ve Vokabuláři webovém.

Příklad, který uvádíte, "zvláštní půvabná napřenost", by se mohla asi říci i, je-li to třeba o dívce, že v její tváři bylo patrné zvláštní půvabné vzrušení, soustředění...