slovo hagus

Text dotazu

Zajímal by mě původ slova hagus. Zamená to přibližně (podélný) střešní nosič (na střeše auta). Mám doma učenou knihu - etymologický slovník, ale nic jsem v něm nenašel. Ani na Internetu jsem nebyl úspěšný.

Odpověď

Dobrý den,

na výklad etymologie slova „hagus“ jsme v nám dostupných zdrojích nenarazili. Zdá se ovšem, že se jedná o slovo, které vzniklo z názvu německé firmy Hagus následkem tzv. apelativizace propria, tedy jazykového procesu, v němž se původní vlastní jméno stává obecným a zpravidla rozšiřuje svůj význam.

Firma Hagus byla založena v roce 1910 ve městě Solingen Gustavem Hammesfahrem. Zezačátku se specializovala na výrobu příslušenství pro kožedělný průmysl, později i zámků a jiných drobných kovových dílů pro aktovky a peněženky. Název „Hagus“ vznikl z telegrafické adresy společnosti, která byla původně akronymem (zkratkou) jména jejího majitele. V roce 1950 byla společnost převzata do vlastnictví C. Luchtenberga, který ji přeorientoval na výrobu automobilových dílů. I když jsme podobnou informaci nenalezli, je pravděpodobné, že firma vyráběla mimo jiné i podélné automobilové nosiče, čímž vzniklo pro tento druh automobilového dílu rozšířené pojmenování „hagus“/ „hagusy“.

Zdroje:

http://www.vanwezel.be/hagus/aboutus.html

http://cs.wikipedia.org/wiki/Apelativum