slovo "časem"

Text dotazu

Dobrý den. Prosím Vás můžete mi určit slovní druh u slova "chvílemi".

Odpověď

Dobrý den, Slovník spisovné češtiny slovo "chvílemi" hodnotí jako příslovce (s významem "občas"). Pochybnosti patrně vzbuzuje to, že příslovce "chvílemi" vzniklo z tvaru podstatného jména chvíle. A lze si také představit, že tento tvar bude použit ve funkci podstatného jména. (Např. S těmi zlými chvílemi se babička nikdy nesmířila.) V běžném užití ve výše zmíněném významu "občas", je však slovo příslovcem.