slovo "branka"

Text dotazu

Je správné používat při sportovních přenosech výrazu " vstřelil branku "? Hráč vstřelil gól do branky. Proč se výraz branka používá? Děkuji

Odpověď

Dobrý den, slovo branka se skutečně používá ve významu gól. Tento význam slova je spisovný a ustálený. Vznikl patrně metonymickým přenosem z významu branka jako cíl útoku ve sportovní hře. Jde o poměrně běžný způsob tvoření slov, respektive jejich nových významů. Slovo takto vzniká vzhledem k výchozímu významu z hlediska logiky možná nesprávně, nicméně dlouhodobějším užíváním se zařazuje do slovní zásoby spisovného jazyka. Nezjistili jsme, kdy a jak tento význam slova branka vznikl, je ale dobře možné, že byl vytvořen záměrně jako český ekvivalent anglického "goal" (gól). Odpovídalo by to tendencím neužívat v češtině cizí slova a hledat a vytvážet vlastní.
Více by vám k této otázce patrně řekli v jazykové poradně Ústavu pro jazyk český (www.ujc.cas.cz).