slovo brambora

Text dotazu

Jak vzniklo slovo brambora ?

Odpověď

Dobrý den,

slovo brambory, vzniklo pravděpodobně zkomolením od názvu Braniborska, protože odtud se k nám do českých zemí brambory dostaly. Existuje ještě názor, že slovo brambory vzniklo od slova bamboly = staré označení pro hlízy. Podle Etymologického slovníku od Machka, V. ale vzniklo spíše slovo bamboly právě od slova brambory (první r zaniklo disimilací a druhé přešlo v l snadno).

Zdroje:

* MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Fotoreprint 3. vyd. Z roku 1971. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997. ISBN 80-7106-242-1 (váz.).

* HOLUB, Josef; LYER, Stanislav. Stručný etimologický slovník jazyka českého : se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. 2. rozš. vyd. Praha :

Státní pedagogické nakladatelství, 1978. ISBN 80-04-23715-0.

* http://cs.wikipedia.org/wiki/Lilek_brambor