Slovesná vazba

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je přípustná vazba slovesa "pojednávat" se 4. pádem (pojednávat téma), nebo pouze se 6. pádem (pojednávat o tématu). Bohužel se mi tuto informaci nepodařilo nalézt v běžných zdrojích (Pravidla českého pravopisu, Internetová jayzková příručka ÚJČ). Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

A. Jirsová v Naše řeč, ročník 49 (1966), číslo 3, píše:

http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=5209

"...Vidíme tedy, že tendence k pronikání 4. pádu jako základního pádu předmětového je v současném jazyce hlavně v odborném vyjadřování zcela zřetelná. Ale u těch sloves, která mají dosud zcela obvyklou vazbu jinou (a takové je i sloveso pojednávat, které má jen předložkovou vazbu se 6. pádem pojednávat o něčem), pociťujeme užití vazby se 4. pádem jako neobvyklé a nenáležité...."

Zdá se nám, že opravdu zní nepatřičně pojednávat téma, dalo by se využit jiné sloveso (synonymum -http://tvujslovnik.cz/synonyma/pojednávat ) a bylo by to v pořádku. Všechny zdroje totiž, které jsme prošli, sloveso pojednávat automaticky uvádí jako sloveso s předložkou - pojednávat o něčem. Dotaz ale musíte příp. směrovat do Ústavu pro jazyk český AV ČR, kde jsou na správnost českého jazyka specializovaní.