slovenská článková bibliografie

Text dotazu

Potreboval by som zoznam článkov z časopisu čas, ročník 1947, 1948 ďakujem

Odpověď

Dobrý den, periodik pod názvem Čas vycházelo na území Československa více. Vašemu časovému zadání nejvíce odpovídá slovenské periodikum Čas: ústredný Orgán Demokratickej strany na Slovensku.Banská Bystrica : Demokratická strana na Slovensku, 1944-1948, které později (1948 - 1990) vycházelo pod názvem Luď.

Bohužel danému tisku nebyla věnována samostatná článková bibliografie. V Online katalogu Národní knihovny: http://sigma.nkp.cz/cze/nkc lze dohledat záznam o výběrových článkových bibliografiích vydaných pro roky 1947 a 1948, které by mohly obsahovat záznamy (citace) vybraných článků periodika.

Bibliografie:

Slovenská bibliografia : Sústavný rozpis vyberaných príspevkov z periodickej literatury roku 1947 / Spracoval Pavol Halaša ; Úv. naps. Anton Aug. Baník ... [et al.]. Turčiansky Sv. Martin : Slovenská národná knižnica, 1949 ; Slovenská bibliografia : Sústavný rozpis vyberaných príspevkov z periodickej literatúry 1948 / Sprac. Pavol Halaša. Martin : Slov. n. knižnica, 1951.

Dle Naskenovaných lístkových katalogů (KATIF): http://katif.nkp.cz/ by bibliografie měly být zapůjčitelné do Všeobecné studovny NK ČR. Cesta k lístku v Naskenovaných katalozích: Katalog III., A - ŽY, BERI - BIBLIOGAFIA, číslo lístku. 402. Popřípadě jsou obě bibliografie uloženy v Národním konzervačním fondu (přístup k publikacím v NKF viz. http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_konzervacni_fondy.htm ).

Výše zmíněné bibliografie jsou ovšem pouze výběrové, to znamená, že zde nenaleznete všechny články uveřejněné v periodiku. Je také možné, že periodikum Čas nebylo do bibliografií vůbec zařazeno. V tomto případě musíte procházet dané dva ročníky přímo v periodiku. Některé svazky periodik mají pro usnadnění vyhledávání na začátku či na konci svazku vypracovanou článkovou bibliografii daného svazku.

Čas: ústredný Orgán Demokratickej strany na Slovensku je v Národní knihovně ČR přístupný na mikrofilmu. Viz. Online katalog NK ČR: http://sigma.nkp.cz/cze/nkc. Pokud jste držitelem platného průkazu Národní knihovny, můžete si mikrofilm objednat předem přes tento katalog.