slova přítel, kamarád, partner

Text dotazu

Vážení! Předně nevím, jestli svůj dotaz zasílám na správné "místo". Pokud ne, tak se omlouvám. S přítelkyní jsme se dostali do debaty nad slovy "přítel, kamarád, případně partner". Zajímalo by mě,jaký je mezi významy těchto slov rozdíl, co jednotlivé pojmy v sobě zahrnují zvláště ve vztahu muž a žena. Asi je totiž i rozdíl v tom pohlaví (mezi muži, mezi ženami). Mě zajímá ten mezi mužem a ženou! Pokud jsem vás oslovil správně,tak předem děkuji za odpověď. Jestli dotaz patří jinam tak bych žádal alespoň informaci kam se obrátit. Ještě jednou díky!

Odpověď

Dobrý den,
-podstatné jméno kamarád spolu se slovenským kamarát a polským kamrat pachází pravděpodobně z fr. camarade, jež se k nám dostalo patrně za třicetileté války skrze vojáky. Francouzské slovo camarade pochází ze špaň. camarada = společnost dobrých přátel, druhů, to pak ze slova camara = komora (tedy vlastně : spolubydlící v téže komůrce).

Další zdroj uvádí, že výraz kamarád,-dka (lid.karamád) pochází z němec.
Kamerad = druh, přítel (slovo důvěrnější než přítel), kamarádský = družný, přátelský kamaraderie = kamarádství, někdy s příhanou = stranictví, protekcionářství.

-podstatné jm. přítel znamená:
1.kdo si s někým dobře rozumí a je mu příznivě nakloněn 2. stoupenec, příznivec 3. důvěrné oslovení U kořene výrazu přítel, přítelkyně  byly již v sanskrtu dva významy, nejlépe patrné na adjektivu priyá-, totiž vlastní a milý. Druhý vyplývá z prvního a oba existují vedle sebe. Ve slovanštině převládl význam druhý, což je patrné ve výrazech přáti si, ale i přáti - někomu prokazovati dobro.

-podstatné jméno partner pochází z angl. partner, z fr. partenaire, a to z latinského výrazu partionarius partner = společník, spoluúčastník (obchodní), životní partner = druh,manžel-ka.

zdroj:
Slovník jazyka českého Fr.Trávníčka, Praha : Slovanské nakladatelství, 1952 Etymologický slovník jazyka českého, Praha : Lidové noviny 1997

Pro další informace se můžete obrát na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR: http://www.ujc.cas.cz.