Sloup z knih

Text dotazu

Hezké odpoledne, rád bych se dotázal, kdo je autorem \"sloupu z knih\". Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, máte zřejmě na mysli objekt ve tvaru sloupu sestavený z knih, v němž jsou uvnitř umně vkomponována zrcadla, takže nahlížející divák má dojem nekonečné či velké hloubky. Autorem tohoto objektu je slovenský umělec Matej Krén (nar. 1958). Dotyčný objekt, "věž z knih", nazvaný Idiom, je umístěn od r. 1998 ve vestibulu Městské knihovny v Praze. Podle údajů je vystavěn asi z 8 000 knih.
M. Krén je autorem dalších podobných objektů/instalací. V nedávné době bylo možné shlédnout např jeho dílo Pasáž, založenou na obdobném principu jako Idiom. Informace o umělci a fotografie některých děl najdete na adrese: http://www.matejkren.cz/ .