šlechtické hodnosti

Text dotazu

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jaká privilegia se vztahovala k jednotlivým šlechtickým hodnostem a také jestli (a pokud ano, tak za jakých okolností) bylo možno "postoupit výš" a získat tedy vyšší hodnost. Také by mě zajímalo, jestli je někde k dostání mapa, která by zachycovala naše území (nebo kterékoliv jiné v Evropě) a bylo na ní vyznačeno, jaké území spravovali jaké šlechtické rody, potažmo kniha, která by toto téma podrobně popisovala.

Odpověď

Dobrý den,

zasíláme vám odkaz z archivu služby Ptejte se knihovny:

http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2011/titul-hrabe-a-zeman/?searchterm=šlechtické tituly a kromě toho odkaz  na internetovou encyklopedii Wikipedii:

http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0lechtick%C3%BD_titul.

Pokud jde o literaturu, níže uvádíme záznamy z báze NKC Národní knihovny, http://www.nkp.cz, které mapují jak šlechtické rody tak území :

-[Č.záznamu: 001797859]

Almanach českých šlechtických a rytířských rodů / [Milan M. Buben, Karel Vavřínek]. -- Brandýs nad Labem : Martin, 2005-. --    sv. ; 18 cm

-[Č.záznamu: 000699663]

Bývalá česká šlechta předbělohorská i pobělohorská na svých sídlech v Čechách a na Moravě a ve svých znacích / Rudolf Bačkovský ; [kresby Mikuláše Alše]. -- Praha : Bačkovský, 1948. -- 1 sv. ; 29 cm

-[Č.záznamu: 000151125]

Evropské šlechtické rody / Wilhelm Ziehr ; [z němčiny přeložili Alžběta Kašková a Petr Kaška]. -- Vyd. 1.. -- Praha : Grafoprint-Neubert, 1996. -- 208 s. : il., portréty, erby, genealogické tab.

-[Č.záznamu: 002159789]

Historie a současnost šlechtických lesních majetků : rozhovory se zástupci šlechtických rodů publikované v časopisu Lesnická práce v letech 2010-2011 / [autoři textů Petra Kulhanová, Gabriela Pavloňová a Karel Vančura st.]. -- Kostelec nad Černými lesy : Lesnická práce, 2012. -- 64 s.

-[Č.záznamu: 000782394]

Lexikon české šlechty : erby, fakta, osobnosti, sídla a zajímavosti / Jan Halada ; [kresby erbů František Doubek]. -- 1. vyd. -- Praha : Akropolis, 1999. -- 685 s. : il., portréty, erby ;

-[Č.záznamu: 001822563]

Šlechtické rody v Čechách, na Moravě a ve Slezsku od Bílé hory do současnosti / Petr Mašek. -- Vyd. 1.. -- Praha : Argo, 2008-2010.

Podmínkou výpůjčky je platný čtenářský průkaz, http://www.nkp.cz/sluzby/chci-sluzbu/stat-se-ctenarem.