Škrabání mincí

Text dotazu

Dobrý den,
zajímalo by mě, jak je to ve skutečnosti s mýtem nebo faktem? Že škrabání mincí o automat pomůže automatu přijmout minci rychleji/lépe. Logika mi říká že je to blbost aby tomu nějaké stupidní škrabání pomohlo. Strýček google mi moji logickou domněnku jen potvrdil. Ale přece se musím zeptat zde, protože např. v Olomouci jsou na automatech přímo škrabátka na mince. Tak mi prosím vysvětlete, jestli je to tam za nějakým rozumným účelem (např. aby blbec co věří že škrabání pomůže, nepoškrabal překrásný automat), nebo to tam výrobce dal jen za účelem, aby si blbečci vsugerovali že to pomůže?
Děkuji za případnou odpověď
Brtník

Odpověď

Dobrý den,
automaty na mince měří několik různých vlastností (např. jejich magnetické a vodivé vlastnosti), než rozhodnou, zda mince propadnou nebo budou přijaty. Tyto vlastnosti se zkoumají v jednom bodě mince a je tedy možné, že drobná anomálie na jejím povrchu způsobí to, že propade. Vhodí-li se však mince znova trochu pootočená nebo v trochu jiné poloze, četní jejích vlastnost proběhne v jiném bodě, a bude tedy už v pořádku.
Dále automaty na mince mají odlišně nastavené parametry toho, co mohou a co už nesmějí přijmout. Pokud jsou tyto parametry příliš "přísné," muže se stát, že víc mincí opakovaně neprojde.
Škrabaní mincí o automat je tedy zbytečné - snad jedině seškrábnutý materiál na povrchu mince může nepatrně zvýšit její váhu a způsobit, že je přijata. "Škrabací" destičky si lze vysvětlit tím, že se výrobci a majitelé automatů snaží je ochránit před poškozením, a pravděpodobně i proto, že zákazníci je nejspíš vyžadují.

Použité zdroje

Diskuzní fórum v angličtině: http://www.thenakedscientists.com/[…]/index.php?topic=38506.0
Článek na mesec.cz: http://www.mesec.cz/[…]/
Článek v E15: http://magazin.e15.cz/[…]/skrabani-minci-o-automat-k-nicemu-848074