školství v Číně

Text dotazu

Píšu si s jednou holkou z Číny. Psala jsem ji, že mám dlouhé letní prázdniny a ptala jsem se jí, kdy jsou prázdniny v Číně. Z její odpovědi jsem nepochopila ani kdy jsou v číně prázdniny, ani známkování... Prosím, mohli byste mi o školství v Číně říci více? Kdy tam jsou prázdniny, jak je to se známkami a vysvědčením, jak dlouhá je poviná školní docházka, je li tam něco jako gympl.

Odpověď

Dobrý den,

na téma školství v Číně jsme našli následující informace:
Školství v Číně se dělí na mateřskou školu, základní, nižší a vyšší střední a vysokou školu.
Mateřskou školu navštěvují děti zpravidla od 3 do 6 let a vedle převažujících státních jsou tu i soukromé školy.
Základní povinná školní docházka je 9 let, z nichž základní škola zaujímá 6 ročníků. Neplatí se školné, rodiny však musí zaplatit částku 100 jenů na školní pomůcky. Tyto školy jsou většinou státní.
Nižší střední školy odpovídají naší 7-9 třídě ZŠ. Při přechodu ze základní na nižší střední školu nemusí žáci skládat postupové zkoušky.
Vyšší střední škola odpovídá našemu gymnáziu, žáci skládají zkoušky, na něž otázky i bodové ohodnocení je v kompetenci místních úřadů školství.
Vysoké školy se dělí na 3-leté akademie, 4-5leté studium a doktorandské studium.
V současné době je stále větší zájem jak z řad studentů tak i zaměstnavatelů o odborné školství, mezi které patří střední odborné a technické školy a bakalářské obory a nadstavby na VŠ.
V roce 2003 bylo zavedeno školné na vysokých školách v hodnotě 5-20 tis.jenů.
O školství také informuje publikace, kterou si registrovaní čtenáři NK ČR mohou vypůjčit do studovny.
Školství v Čínské lidové republice / Zprac. Růžena Klečánková. -- Praha : Ústav školských informací při Ministerstvu školství ČSR, 1987. -- 105 s. : tb. ; 20 cm
Zdroje:
http://cz.chinabroadcast.cn/chinaabc/chapter8/index.htm
http://ktv.mff.cuni.cz/IFORUM-1970.html