Skolňování příjmení končící na -er

Text dotazu

Prosím o zodpovězení otázky, jak se skloňuje
příjmení Šrejber a příjmení ženského rodu Šrejberová. Konkrétně zda ve 2., 3
a 7. pádu vynecháváme v obou případech -e- (Śrejbrovi, Šrejbrové). Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

při skloňování a přechylování příjmení zakončených na /"-el"/, /"-er"/ - jsou-li českého původu, kmenové /"-e-"/ zpravidla ve všech tvarech zůstává.
U původem cizích příjmení na /"-el"/, /"-er"/, jejichž nositeli jsou Češi (je to i případ příjmení Šrejber), vysouvání /"-e-"/ kolísá:

Nominativ: Winter, Štancel, Šrejber
Genitiv: Wintera i Wintra, Štancela i Štancla, Šrejbera i Šrejbra
Dativ: Winterovi i Wintrovi, Štancelovi i Štanclovi, Šrejberovi i Šrejbrovi
Akuzativ: Wintera i Wintra, Štancela i Štancla, Šrejbera i Šrejbra
Vokativ: Wintere i Wintre, Štanceli i Štancli, Šrejbere i Šrejbre
Lokál: o Winterovi i o Wintrovi, o Štancelovi i o Štanclovi, o Šrejberovi i o Šrejbrovi
Instrumentál: Winterem i Wintrem, Štancelem i Štanclem, Šrejberem i Šrejbrem.

Taktéž jsou přípustné obě dvě varianty přechylování tohoto příjmení, tedy Šrejberová i Šrejbrová.

Vývojové tendence přitom směřují (jak při skloňování tak při přechylování) k ponechávání kmenového /"-e-"/.

Zdroje:

Knappová, M.: Naše a cizí příjmení v současné češtině. Liberec: Tax Az Kort,

Grepl, M. a kol.: Příruční mluvnice češtiny. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 1995