Skolňování příjmení končící na -er

Prosím o zodpovězení otázky, jak se skloňuje
příjmení Šrejber a příjmení ženského rodu Šrejberová. Konkrétně zda ve 2., 3
a 7. pádu vynecháváme v obou případech -e- (Śrejbrovi, Šrejbrové). Děkuji

při skloňování a přechylování příjmení zakončených na /"-el"/, /"-er"/ - jsou-li českého původu, kmenové /"-e-"/ zpravidla ve všech tvarech zůstává.
U původem cizích příjmení na /"-el"/, /"-er"/, jejichž nositeli jsou Češi (je to i případ příjmení Šrejber), vysouvání /"-e-"/ kolísá:

Nominativ: Winter, Štancel, Šrejber
Genitiv: Wintera i Wintra, Štancela i Štancla, Šrejbera i Šrejbra
Dativ: Winterovi i Wintrovi, Štancelovi i Štanclovi, Šrejberovi i Šrejbrovi
Akuzativ: Wintera i Wintra, Štancela i Štancla, Šrejbera i Šrejbra
Vokativ: Wintere i Wintre, Štanceli i Štancli, Šrejbere i Šrejbre
Lokál: o Winterovi i o Wintrovi, o Štancelovi i o Štanclovi, o Šrejberovi i o Šrejbrovi
Instrumentál: Winterem i Wintrem, Štancelem i Štanclem, Šrejberem i Šrejbrem.

Taktéž jsou přípustné obě dvě varianty přechylování tohoto příjmení, tedy Šrejberová i Šrejbrová.

Vývojové tendence přitom směřují (jak při skloňování tak při přechylování) k ponechávání kmenového /"-e-"/.

Zdroje:

Knappová, M.: Naše a cizí příjmení v současné češtině. Liberec: Tax Az Kort,
2002

Grepl, M. a kol.: Příruční mluvnice češtiny. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 1995

Jazyk, lingvistika a literatura

31.08.2009 14:25

Denisa Dvořáková píše:
Středa 31.08.2016 16:48
kamarád se jmenuje Lajksner a když by se s kamarádkou vzali a nechala by si jeho příjmení v nepřechýleném tvaru, tedy paní Lajksner. Jeho příjmení se normálně skloňuje, ale její by se skloňovat nemelo v žádném pádě a mělo by být stejné (domnívám se). Jak to ale bude vypadat, když je budou např. oznamovat... "Pan a paní Lajksner" nebo "Pan a paní Lajksnerovi"? Co je gramaticky správně?
Děkuji.
Čtvrtek 01.09.2016 11:22

správně je pan a paní Lajksnerovi, či zdvořileji paní a pan Lajksnerovi. V tomto případě se jedná o pojmenování rodiny a fakt, že by dáma používala nepřechýlenou podobu příjmení manžela, zde nehraje žádnou roli. Vysvětlení je níže:

"Pojmenování rodiny jako celku

Pojmenovat rodinu jako celek můžeme buď příjmením, anebo spojením „rodina + příjmení“. Užijeme-li pouze příjmení, skloňujeme tak, že u substantivních příjmení užijeme podob se zakončením -ovi; ve 2., resp. ve 3. p. lze i ve spisovných projevech užít vedle toho i substantivních koncovek -ů, resp. -(ov)ům:

1. p. přijeli k nám Novákovi, Novotných, Novotní, Hořeních, Hoření, Skotnických, Skotničtí,

2. p. byli jsme u Novákových, u Nováků, u Novotných, Skotnických,

3. p. k Novákovým, k Novákovům, k Novákům, k Novotným, Skotnickým není od nás daleko,

4. p. potkali jsme Novákovy, Novotných, Novotné, Skotnických, Skotnické,

5. p. vážení Novákovi, vážení Novotní, vážení Novotných, vážení Skotničtí, vážení Skotnických,

6. p. mluvili jsme o Novákových, o Novotných, o Skotnických,

7. p. přátelíme se s Novákovými, s Novotnými, se Skotnickými.

Hovorové (tedy vhodné spíše pro mluvenou varietu spisovného jazyka), často vnímané jako stylově nižší až familiární, zčásti též regionální jsou podoby přijeli k nám Nováci, potkali jsme Nováky. Koncovka -i v 1. p., např. oba Pelnáři, Stuchlíci, Kovaříci, je častější na Moravě. Zní-li však příjmení stejně jako jméno obecné, koncovka -i možná není, je třeba užít koncovky -ové: oba Kovářové.

Nespisovné je přijeli k nám Novákovic; tvar Novákovic je nesklonný. Užijeme-li spojení podstatného jména rodina + tvaru příjmení, máme tyto možnosti: všechno nejlepší Vám přeje rodina Novákových, rodina Novákova, rodina Novotných, rodina Novotná, rodina Skotnických, rodina Skotnická, nikoli však *rodina Novotný, *rodina Skotnický.

Jiné je: dám to panu Novákovi (viz Skloňování mužských životných jmen – konkurence krátkých a dlouhých tvarů v 3. (6.) p. j. č.)."
Zdroj: Internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český: http://prirucka.ujc.cas.cz/[…]amp;dotaz=man%C5%BEel%C3%A9