Škola ve Smetanových sadech v Plzni

Text dotazu

Prosím o sdělení, v které dnešní budově ve Smetanových sadech sídlilo někdejší Vyšší reálné gymnázium v Plzni. Děkuji

Odpověď

K tématu doporučuji prostudovat publikace a články týkající se školství v Plzni. Podle dostupných informací "Vyšší reálné gymnázium v Plzni" v Plzni neexistovalo, Vašemu názvu se blíží Deutsche Oberschule bisher Realgymnasium in Pilsen, ta však nesídlila ve Smetanových sadech.
Výběr:
BĚLOHLÁVEK, Miloslav. Archív města Plzně : průvodce po fondech a sbírkách. 1. vyd. Plzeň : Západočeské nakladatelství, 1987. Školská správa a školy, s. 106-184.
SPĚVÁČEK, Václav. Rozvoj plzeňského školství v poslední čtvrti 19. století. In Dějiny Plzně. Sv. 2, Od roku 1788 do roku 1918. Václav Čepelák (ed.). 1. vyd. Plzeň : Západočeské nakladatelství, 1967, s. 166-171.
SUCHÁ, Milada. Kulturní život osvícenské Plzně do vzniku národního hnutí. Dějiny Plzně. Sv. 2, Od roku 1788 do roku 1918. Václav Čepelák (ed.). 1. vyd. Plzeň : Západočeské nakladatelství, 1967, s. 27-29.
SUCHÁ, Milada. Plzeňské Klementinum : historie jedné budovy. In Minulostí Plzně a Plzeňska. Sv. 3. Plzeň : Krajské nakladatelství, 1960, s. 149-174.
Jediná vyšší škola, která trvale sídlila v nějakém z objektů v nynějších Smetanových sadech bylo K. K. Gymnasium (1784-1924) a Filozofický ústav (1804-1850) zřízený při K. K. Gymnasiu. Pro Filozofický ústav byla vystavěna nová budova na místě původních hradeb (dnešní Smetanovy sady), v podstatě jižní křídlo přiléhající k objektu bývalého kláštera dominikánek (též Annenský klášter) v dnešní Bezručově ulici. Vchod do Gymnázia / Filozofického ústavu byl z dnešní ulice B. Smetany, nikoli z dnešních Smetanových sadů. K. K. Gymnasium bylo v bývalém klášteře od r. 1784 původně pouze v severním a západním křídle, tj. v dnešních ulicích B. Smetany a Bezručově. Další názvy K.K. Gymnasia: Obersgymnasium, Deutsches Staatsgymnasium, od r. 1921/22 Německé státní reálné gymnázium vzniklé postupným sloučením s německou státní reálkou, uzavřeno ve šk. r. 1923/24.
Pro další informace týkající se gymnázia, Filozofického ústavu atd. nabízím rešeršní služby, viz. http://www.svkpl.cz/bis2.htm#resersni_sluzby, a návštěvu Archivu města Plzně, viz.
hhttps://amp.plzen.eu/