Škola v literatuře

Text dotazu

Dobrý den,

zpracovávám pro svou ročníkovou práci téma ztvárnění školy v literatuře. Zajímá mě primárně období normalizace a to hlavně v beletrii.

Napadají vás nějaké vhodné tituly, které toto téma v jakémkoli rozsahu zpracovávají?

Děkuji a zdravím.

Odpověď

Dobrý den,

ano, knihy se školní tematikou v normalizační literatuře najdeme. Doporučuji v tomto směru zejména knihy Milana Kundery (ačkoliv ten do normalizační literatury zcela nezapadá) - např. Žert (1967) či některé povídky z cyklu Směšné lásky (1970) a Josefa Škvoreckého (prózy s protagonistou Dannym Smiřickým), např. Prima sezóna (1975) či Příběh inženýra lidských duší (1977). Z prostředí domácí, ne-exilové literatury se nabízejí dramata Divadla Járy Cimrmana - zejména Vyšetřování ztráty třídní knihy (1967). Jistě byste ale narazil/a i na další díla, nejedná se o téma v literatuře ojedinělé.