skloňování zeměpisných názvů anglických měst a osad

Text dotazu

Dobrý den,
chci se zeptat, zda je nutné skloňovat zeměpisné anglické názvy měst či osady Down House a Woodhouse. Skloňovaná podoba mi přijde trochu nepřirozená, ale nejsem si jistá, zda je pravopisně správně ponechat slova v nesklonném tvaru. Pokud je potřeba slova skloňovat, můžete mi prosím poslat paradigma? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

při skloňování zeměpisných jmen se primárně řídíme jejich výslovností. Podle zakončení, které má jméno ve vyslovované podobě, je přiřazujeme k příslušnému skloňovacímu typu. Tento postup je důležitý zejména u jmen cizího původu, jejichž grafická a zvuková (fonická) podoba se může výrazně lišit. Je proto třeba, aby pádová koncovka v podobě grafické a vyslovované byla pokud možno stejná a nedocházelo k tomu, že bude jméno mít v jednom pádě koncovky podle dvou různých skloňovacích typů.

Zeměpisná jména mužského rodu zakončená ve vyslovované podobě na tvrdou nebo obojetnou souhlásku se zpravidla skloňují podle vzoru "hrad" (2. p. j. č. má koncovku -u), částečně také podle jeho podvzoru "les" (2. p. j. č. má koncovku -a). Problémy se skloňováním mohou nastat ve volbě tvaru 2. p. j. č. (zda užít koncovku -a, či -u) a 6. p. j. č., kde dochází ke kolísání mezi koncovkami -e a -u (viz kapitola 1.1.1).

Zdroj :

http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=360