skloňování slova "skica"

Text dotazu

Dobrý den,
čtu si takhle komentář ke knížce ''Čeština na každý den'' od Jaromíra Slomka, kde upozorňuje na gramatické chyby, které autorka podsouvá svým čtenářům. (Viz. http://jaromir-slomek.blog.tyden.cz/[…]/na-kazdy-den-radeji-ne.html). Ovšem, jedna ze špatných formulací má být, cituji: ,,Nakreslíme dvě skicy." Což mě samotnou nenapadlo a nad čím jsem začala bádat, skica podle vzoru žena, takže v i/y asi problém nebude. Ovšem internet je věc ošemetná na takovéto pátrání, takže se obracím na vás. Že by čeština uznávala množné
číslo jen v případě - nakreslíme několik skic? A nedalo se určit jestli jsou dvě, tři či více?
Předem děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

slovo /"skica"/ patří sice k femininům skloňovaným podle vzoru /"žena"/, tvoří ovšem zvláštní podtyp skloňování (druhým podtypem je slovo /"ruka"/ ve významu části těla). Podtyp /"skica"/ je dán pouze pravopisným územ a odlišuje se od vzoru /"žena"/ jedině pravopisem - místo koncovky -y se tam vyskytuje koncovka -i (ostatní koncovky jsou shodné s vzorem):

Nominativ: žena (singulár), ženy (plurál); skica (sg.), skici (pl.)
Genitiv: ženy (sg.), žen (pl.); skici (sg.), skic (pl.)
Dativ: ženě (sg.), ženám (pl.); skice (sg.), skicám (pl.)
Akuzativ: ženu (sg.), ženy (pl.); skicu (sg.), skici (pl.)
Vokativ: ženo (sg.), ženy (pl.); skico (sg.), skici (pl.)
Lokál: o ženě (sg.), o ženách (pl.); o skice (sg.), o skicách (pl.)
Instrumentál: ženou (sg.), ženami (pl.); skicou (sg.), skicami (pl.)

K podtypu /"skica"/ náležejí jména obecná a křestní na -ca, -ča, -ďa, -ňa, -ša (např. Renča - bez Renči, Naďa - bez Nadi, Táňa - bez Táni, gejša - bez gejši).

Zdroj:

Grepl, M. a kol.: Příruční mluvnice češtiny. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 1995