skloňování slova kasarna

Text dotazu

Chtel jsem se zeptat zda se sklonuje vojenska
kasarna. Treba kasarny atd.?

Odpověď

Dobrý den,

výraz /"kasárna"/ se vyskytuje v několika možných tvarech: v množném čísle středního rodu ("kasárna, kasáren"), v množném čísle ženského rodu ("kasárny, kasáren"), v jednotném čísle ženského rodu ("kasárna, kasárny").

Varianty v množném čísle středního rodu a jednotném čísle ženského rodu jsou považovány za zastaralé.

V běžné mluvě se často používá smíšená varianta, v níž první pád singuláru má tvar v množném čísle středního rodu ("vojenská kasárna") a ostatní pády - tvary v množném čísle ženského rodu. Spisovně by ovšem výraz /"kasárny"/ měl být skloňován takto:

Nominativ: (vojenské) kasárny

Genitiv: (vojenských) kasáren

Dativ: (vojenským) kasárnám

Akuzativ: (vojenské) kasárny

Lokál: o (vojenských) kasárnách

Vokativ: (vojenské) kasárny

Instrumentál: (vojenskými) kasárnami.

Jazykové dotazy zodpovídá i Jazyková poradna Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR (http://www.ujc.cas.cz/poradna/porfaq.htm ; e-mail: poradna@ujc.cas.cz).

Zdroj:

Příruční slovník jazyka českého. Praha: Statni nakladatelství : Školní nakladatelství : SPN, 1935-1957