Skloňování slova Jupiter

Text dotazu

Hezký den, mám dotaz ohledně skloňování jména
planety Sluneční soustavy - Jupiter. Je správně slovní spojení "gravitační
vliv Jupiteru" nebo "gravitační vliv Jupitera"?

Odpověď

Dobrý den,

dle Příruční mluvnice češtiny je správný tvar "Jupitera" (tedy: "gravitační vliv Jupitera"). Takové skloňování je ovšem vhodné jedině v případě, že se jedná o název planety. Při skloňování jména římského boha dochází k alternaci kořene: Jupiter - Jova, Jovovi atd.

Zdroj:

Grepl, M. a kol.: Příruční mluvnice češtiny. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 1995