skloňování slova jazyk

Text dotazu

Dobrý den, potřeboval bych vědět, jaký je 6. pád jednotného čísla slova - jazyk. Je to:
v jazyku;
v jazyce;
nebo obojí???
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, pro 6.pád j.č. výrazu jazyk lze použít oba tvary, tedy jazyku i jazyce. U některých původem starých frekventovaných jmen (často s významem místa) se však častěji ve spojení s předložkou "v" užívá zakončení na -e (ě), např. v jazyce, v lese, na oběde, ve dvoře. Koncovka -u se pro 6.pád j.č. užívá např. ve spojení "měl to na jazyku.

Podrobnější informace nalezenete na stránkách Internetové jazykové příručky Ústavu pro jazyk český AV ČR - http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=jazyk&Hledej=Hledej.