Skloňování příjmení Vaško

Text dotazu

Prosím o sdělení,zda se skloňuje příjmení zakončené
na -o, konkrétně pan Vaško,a pokud ano, jaký je tvar v 6. pádě. Dědictví po
panu .....

Odpověď

Dobrý den,

jména zakončená v písmu i ve výslovnosti na -o (např. Laco, Kvido, Zeno, Oto, Nero, Boccaccio, Emilio, Carravagio, Hirohito, Wo, Ono, Bracco) se skloňují podle vzoru "pán" a koncové -o se v nepřímých pádech odsouvá (výjimkou je 5. p., který je totožný s 1. p.). Patří sem jména domácí i cizí (Laco, Kvido, Zeno, Marko, Nero, Boccaccio [bokačo], Emilio, Carravagio [karavadžo], Hirohito, Romeo - 2. p. Laca, Kvida, Zena, Marka, Nera, Boccaccia [bokača], Emilia, Carravagia [karavadža], Hirohita, Romea). U méně obvyklých (např. některých skandinávských či orientálních) jmen se může koncové -o v nepřímých pádech ponechat a pádové koncovky lze přidávat k celému základu, a to v případě, že před -o předchází ve výslovnosti dvě či více souhlásek nebo je jméno jednoslabičné: Örnsbo [ernzbo], Evensmo, Dejmo, Bo - 2. p. Örnsboa, Evensmoa, Dejmoa, Boa.

jednotné číslo množné číslo

1. pád pán páni, pánové

2. pád pána pánů

3. pád pánovi, pánu pánům

4. pád pána pány

5. pád pane páni, pánové

6. pád pánovi, pánu pánech

7. pád pánem pány

Tvar příjmení Vaško by v 6. pádě tedy byl "Vaškovi".

Více informací o mužských jménech zakončených na -o naleznete v Internetové jazykové příručce na stránkách Ústavu pro jazyk český AV ČR:

http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=324&dotaz=p%C5%99%C3%ADjmen%C3%AD