Skloňování příjmení Tomec

Text dotazu

Můžete mi prosím zjistit, jak správně oslovujeme příjmením TOMEC?
Pane Tomče ... ??

Odpověď

Dobrý den,
skloňování příjmení Tomec jsem bohužel v žádné knize nenašla. Toto příjmení se ale podobá jiným - např. Němec, Drnec, Švec apod. a to už se dohledat dá. Z hlediska gramatiky je správné oslovení pane Němče, Drnče, Tomče ..., čeština však v některých případech připouští i oslovení pane Němec, Drnec, Tomec... (Václav Víšek: Setkávání s pravopisem) - v příloze odkaz na prezentaci, stránka č. 11.
Podobný dotaz se objevil i na Zpravodajském serveru Lidových novin lidovky.cz (dotaz z 3. 11. 2007) a tam se opět přiklánějí k oslovování 5. pádem, tedy správně by bylo pane Tomče: ttp://www.lidovky.cz/odpovedi.asp?T=PRAVDOV&strana=2
Podobný případ už byl řešen na stránkách Ptejte se knihovny Národní knihovnou, jednalo se o oslovení příjmení Němec, připojuji pro informaci i tento odkaz: http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2007-2009/sklonovani-prijmeni-nemec
Dále jsem hledala v těchto publikacích:
Mates, Vladimír, 1933-. Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení.  Vladimír Mates.  Vyd. 2. Praha : Epocha, 2002. 319 s. ISBN 80-86328-10-4.

Beneš, Josef, 1902-1984. O českých příjmeních.  Josef Beneš.  1. vyd. Praha : Československá akademie věd, 1962. 356 s. (Studie a prameny ; Sv. 14).

Knappová, Miloslava, 1936-. Naše a cizí příjmení v současné češtině.  Miloslava Knappová.  Liberec : Tax Az Kort, 2002. 256 s. ISBN 80-238-8173-6.

Moldanová, Dobrava, 1936-. Naše příjmení.  Dobrava Moldanová.  1. vyd. Praha : Mladá fronta, 1983. 289 s. (Malé encyklopedie ; Sv. 16). bibliograf.