Skloňování příjmení Švec a Kos

Text dotazu

Dobrý den. Nedávno jsme se s otcem dohadovali,
jestli je správně "podle zpráv pana Kose nebo Kosa" za předpokladu, že se
dotyčný jmenuje Kos. Dalším příkladem je náš kolega Švec. Nedavno mu přišel
úřední dopis, který začínal legračním oslovením:"Vážený pane Ševče". Jeví se
to sice gramaticky správně, ale spíš mi to evokuje povolání než vlastní
jméno. Asi bych zde volila oslovení pane Šveci.(Jeho žena je Švecová. Mohla
by však zrovna tak být Ševcová?!). Existují pro to nějaká přesná pravidla?
Mohokrát děkuji za pomoc a trpělivost.

Odpověď

Dobry den,

podobne otazky, ktere si kladete Vy, napadaji mnoho lidi. Zodpovezenim se zabyva Jazykova poradna Ustavu pro jazyk cesky AV CR.

Zde je strucna ukazka z vykladu, ktery muzete sama najit na http://prirucka.ujc.cas.cz/.

Kos

příjmení

rod: m. živ.

jednotné číslo

1. pád Kos

2. pád Kose, Kosa

3. pád Kosovi

4. pád Kose, Kosa

5. pád Kosi, Kose

6. pád Kosovi

7. pád Kosem

příbuzná slova: Kosová, Kosův

příklady: To byl Kosův nápad. Vážený pane Kosi/Kose, děkujeme za Vaši pomoc.

Jana a Petr Kosovi budou mít ve čtvrtek svatbu. Už máš dárek pro Kosovy?

Švec

rod: m. živ.

jednotné číslo

1. pád Švec

2. pád Ševce, Švece

3. pád Ševcovi, Švecovi

4. pád Ševce, Švece

5. pád Ševče, Ševci, Šveci

6. pád Ševcovi, Švecovi

7. pád Ševcem, Švecem

příbuzná slova: Ševcová, Švecová, Ševcův, Švecův

příklady: Dílo českého sochaře Otakara Švece. Vážený pane Šveci! Na návštěvu přijeli Švecovi. Potkali jsme manžele Švecovy.

Mladší syn Švecových se letos žení.

Pravidla pouzivani urcitych tvaru u prijmeni se mnohdy taky ridi tim, jak je v te dane siroke rodine lety zabehnute.