Skloňování příjmení Stáně

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, jak se správně skloňuje
příjmení Stáně. Děkuji.

Odpověď

Dobry den,

s dotazy tohoto typu je lepsi obracet se na odborniky z Jazykove poradny Ustavu pro jazyk cesky AV CR http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna .

Z jejich volne pristupnych webovych stranek vybiram odpoved na Vasi otazku.

Sklonovani osobnich jmen muzskych zakoncenych ve vyslovnosti na [-e, -ě, -é] "Domácí jména zakončená ve výslovnosti i grafice na -e (Nevole, Purkyně, Skamene, Kubice, Skočdopole, Osolsobě) se bez ohledu na to, zda koncové hlásce předchází tvrdá, měkká nebo obojetná souhláska, tradičně skloňují podle vzoru "soudce" (2. p. Nevole, Purkyně, Skamene, Kubice, Skočdopole, Osolsobě). V současnosti se však u těchto jmen, především pokud koncovce předchází tvrdá nebo obojetná souhláska (ale stále častěji i u ostatních), prosazuje tzv. zájmenné skloňování, ze kterého lze lépe odvodit základní podobu jména, tzn. že za celé jméno se dosazují v nepřímých pádech zájmenné koncovky. Přestože u jmen, ve kterých koncovému -e předchází měkká souhláska, není zájmenné skloňování dosud kodifikováno, domníváme se, že je ani zde už dnes nelze hodnotit jako chybné: 2., 4. p. Nevoleho, Purkyněho, Skameneho, Kubiceho, Skočdopoleho, Osolsoběho - 3. p. Nevolemu, Purkyněmu, Skamenemu, Kubicemu, Skočdopolemu, Osolsoběmu - 6., 7. p. Nevolem, Purkyněm, Skamenem, Kubicem, Skočdopolem, Osolsoběm). U některých frekventovanějších a známějších jmen se zájmenný způsob dokonce prosadil jako základní.

Příjmení, která vznikla z obecných podstatných jmen skloňovaných podle vzoru "kuře" (Poupě, Hrabě, Dítě), můžeme skloňovat podle vzoru "soudce", ale na základě jejich původu je lze v nepřímých pádech rozšířit o kmenotvornou příponu -et- (2., 4. p. Poupě i Poupěte, Hrabě i Hraběte, Dítě i Dítěte), způsob skloňování záleží zejména na rodinné tradici".