Skloňování příjmení Stáně

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, jak se správně skloňuje
příjmení Stáně. Děkuji.

Odpověď

Dobry den,

s dotazy tohoto typu je lepsi obracet se na odborniky z Jazykove poradny Ustavu pro jazyk cesky AV CR http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna .

Z jejich volne pristupnych webovych stranek vybiram odpoved na Vasi otazku.

Sklonovani osobnich jmen muzskych zakoncenych ve vyslovnosti na [-e, -ě, -é] "Domácí jména zakončená ve výslovnosti i grafice na -e (Nevole, Purkyně, Skamene, Kubice, Skočdopole, Osolsobě) se bez ohledu na to, zda koncové hlásce předchází tvrdá, měkká nebo obojetná souhláska, tradičně skloňují podle vzoru "soudce" (2. p. Nevole, Purkyně, Skamene, Kubice, Skočdopole, Osolsobě). V současnosti se však u těchto jmen, především pokud koncovce předchází tvrdá nebo obojetná souhláska (ale stále častěji i u ostatních), prosazuje tzv. zájmenné skloňování, ze kterého lze lépe odvodit základní podobu jména, tzn. že za celé jméno se dosazují v nepřímých pádech zájmenné koncovky. Přestože u jmen, ve kterých koncovému -e předchází měkká souhláska, není zájmenné skloňování dosud kodifikováno, domníváme se, že je ani zde už dnes nelze hodnotit jako chybné: 2., 4. p. Nevoleho, Purkyněho, Skameneho, Kubiceho, Skočdopoleho, Osolsoběho - 3. p. Nevolemu, Purkyněmu, Skamenemu, Kubicemu, Skočdopolemu, Osolsoběmu - 6., 7. p. Nevolem, Purkyněm, Skamenem, Kubicem, Skočdopolem, Osolsoběm). U některých frekventovanějších a známějších jmen se zájmenný způsob dokonce prosadil jako základní.

Příjmení, která vznikla z obecných podstatných jmen skloňovaných podle vzoru "kuře" (Poupě, Hrabě, Dítě), můžeme skloňovat podle vzoru "soudce", ale na základě jejich původu je lze v nepřímých pádech rozšířit o kmenotvornou příponu -et- (2., 4. p. Poupě i Poupěte, Hrabě i Hraběte, Dítě i Dítěte), způsob skloňování záleží zejména na rodinné tradici".

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

24.06.2008 10:48

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu