Skloňování příjmení: SIVEK

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, a bohužel jsem nikde nenašel odpověď, jak se skloňuje příjmení Sivek? Konkrétně, zda-li se zachovává při skloňování ono "e" - 2.p. Siv(e)ka, 3.p. Siv(e)kovi, atd... Mockrát děkuji

Odpověď

Dobry den, odpoved na Vas dotaz je mozno najit na strankach Jazykove poradny Ustavu pro jazyk cesky AV CR http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna.

1.1 Jména, která mají před koncovou souhláskou pohybné -e-, -o- či -a- (Štěpánek, Machek, Vepřek, Strnadel, Pavel, Chmel, Nobel, Karol, Dubak, Winter, Wolker)

V případě pohybného -e- jde o tyto typy jmen: jména zakončená na -ek (Štěpánek, Zdenek, Machek, Prošek, Macháček, Vepřek), -el (Zavřel, Strnadel, Pavel, Karel, Chmel, Nobel, Havel, Menzel) a -er (Wolker, Winter, Peter, Kanzelsberger, Dientzenhoffer). Dále sem patří jména slovanského původu s pohybným -o- či -a-, např. Pavol, Karol, Dubak apod.

a) U jmen zakončených na -ek v nepřímých pádech pohybné -e- vypouštíme (2.
p. Zdenka, Štěpánka, Machka...). Mluvnice připouštějí výjimku tam, kde by vypuštěním samohlásky mohla vzniknout obtížně vyslovitelná souhlásková skupina (2. p. Vepřeka i Vepřka; 5. p. Vepřeku i Vepřku). V takových případech je obvykle rozhodující rodinná tradice nositele jména. Pohybné -e- lze rovněž ponechat u jmen jiného než českého původu, případně těch, jejichž nositel je cizinec, i když původ jeho jména může být český, resp. slovanský (Jelinek - 2. p. Jelineka; 5. p. Jelineku).