Skloňování příjmení: SIVEK

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, a bohužel jsem nikde nenašel odpověď, jak se skloňuje příjmení Sivek? Konkrétně, zda-li se zachovává při skloňování ono "e" - 2.p. Siv(e)ka, 3.p. Siv(e)kovi, atd... Mockrát děkuji

Odpověď

Dobry den, odpoved na Vas dotaz je mozno najit na strankach Jazykove poradny Ustavu pro jazyk cesky AV CR http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna.

1.1 Jména, která mají před koncovou souhláskou pohybné -e-, -o- či -a- (Štěpánek, Machek, Vepřek, Strnadel, Pavel, Chmel, Nobel, Karol, Dubak, Winter, Wolker)

V případě pohybného -e- jde o tyto typy jmen: jména zakončená na -ek (Štěpánek, Zdenek, Machek, Prošek, Macháček, Vepřek), -el (Zavřel, Strnadel, Pavel, Karel, Chmel, Nobel, Havel, Menzel) a -er (Wolker, Winter, Peter, Kanzelsberger, Dientzenhoffer). Dále sem patří jména slovanského původu s pohybným -o- či -a-, např. Pavol, Karol, Dubak apod.

a) U jmen zakončených na -ek v nepřímých pádech pohybné -e- vypouštíme (2.
p. Zdenka, Štěpánka, Machka...). Mluvnice připouštějí výjimku tam, kde by vypuštěním samohlásky mohla vzniknout obtížně vyslovitelná souhlásková skupina (2. p. Vepřeka i Vepřka; 5. p. Vepřeku i Vepřku). V takových případech je obvykle rozhodující rodinná tradice nositele jména. Pohybné -e- lze rovněž ponechat u jmen jiného než českého původu, případně těch, jejichž nositel je cizinec, i když původ jeho jména může být český, resp. slovanský (Jelinek - 2. p. Jelineka; 5. p. Jelineku).
...

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

26.11.2009 16:18

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu