Skloňování příjmení Moc

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na sklonění
příjmení Moc. Zajímá mě především 3. pád jednotného čísla rodu mužského.
Děkuji

Odpověď

 Dobrý den,
příjmení zakončená na měkkou souhlásku se skloňují podle vzoru "muž".

Tedy skloňování příjmení Moc v jednotném čísle vypadá takto:

1.p. Moc
2.p. Moce
3.p. Moci, Mocovi
4.p. Moce
5.p. Moci
6.p. Moci, Mocovi
7.p. Mocem

Více o skloňování příjmení najdete v Internetové jazykové příručce Ústavu pro jazyk český AV ČR:
http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=320&dotaz=p%C5%99%C3%ADjmen%C3%AD.

Zdroj:

* KNAPPOVÁ, Miloslava. Naše a cizí příjmení v současné češtině. Liberec :
Tax Az Kort, 2002. ISBN 80-238-8173-6 (váz.)

* Příruční mluvnice češtiny. 1.vyd. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1995. ISBN 80-7106-134-4 (váz.)

S dotazy na český jazyk a pravopis se můžete obracet také na Jazykovou poradnu Ústavu pro český jazyk AV ČR:
http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna.

Můžete také nahlédnout do archivu Ptejte se knihovny, kde najdete několik dotazů na skloňování příjmení. Když zadáte do políčka vyhledat "skloňování příjmení", dostanete seznam odpovědí na toto téma.