Skloňování příjmení Kopecký-Kopecká

Text dotazu

Dobrý den.Měla bych dotaz, jak se spisovně napíše manželé Kopečtí nebo manželé Kopeckovi ? Nějak se nám toto dilema nedaří vyřešit.
Za Vaši odpověď a pomoc předem děkuji. S pozdravem a přáním hezkého zbytku dne Lenka Juricová.

Odpověď

Dobrý den,

Kopecký, -ého | Kopecká | 2. p. množného č. Kopeckých, manželé Kopečtí, případně rodina Kopeckých (2. p. mn. č.)

Kopecký se skloňuje podle vzoru mladý, 1. p. množného čísla , před koncovkou -cký dochází k pravidelné alternaci > -čtí (např. kupecký > kupečtí).

Použité zdroje

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vydání čtvrté (třetí v Agentuře Pankrác). Praha: Agentura Pankrác, 2015. ISBN 978-80-86781-26-6.
Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost. 2. opr. a dopl. vyd. Praha: Academia, 1994, 647 s.
Internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český AV ČR: http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=710