Skloňování příjmení Drnec

Text dotazu

Dobrý den, nejsem si jistá, zda-li 5.pád od jména "Drnec" je správně "Drnče". Příjmení při oslovení vždy skloňuji, ale v tomto případě mi to znělo nepřirozeně, tak jsem znejistěla. Děkuji předem za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, máte pravdu, skutečně je správný tvar Drnče. Jméno se skloňuje podle vzoru muž (podvzor otec), tedy otče; podobně jména Němec/Němče, Mikovec/Mikovče. Podle Příruční mluvnice češtiny je možné nahradit 5. pád 1., a to ale jen u oslovení pane Drnec; v oslovení typu předsedo Adamče to již možné není.

Pramen:
Příruční mluvnice češtiny,Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 1995, s. 235, 244, 247; §§ 390, 399, 403.

Pro podobné dotazy doporučujeme kvalifikovanější jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český (www.ujc.cas.cz).