Skloňování příjmení Bohatý

Text dotazu

Dobrý den. Prosím o odpověď - jak se skloňuje
příjmení Bohatý? Za Vaši odpověď předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Bohatý se skloňuje pravidelně podle vzoru "mladý".

Kniha Naše a cizí příjmení v současné češtině k této skupině jmen uvádí:

"Tato příjmení jsou v písmu zakončena na -ý, -oj, -yj (y), -ij (i) po tvrdé, popř. obojetné souhlásce. Jejich skloňování a přechylování je zcela

pravidelné": Bohatý, 2.a 4.p. Bohatého, 3.p. Bohatému, 6.p.Bohatém, 7.p.

Bohatým, (přechýlení) - Bohatá. V množném čísle, např. ve spojení rodina, manželé, jsou náležité dva tvary, a to buď v 2.pádu, tj. rodina Bohatých, manželé Bohatých, nebo v 1.p. čísla jednotného: rodina Bohatá, či množného:

manželé Bohatí. Ovšem - "U některých příjmení, která mají původ ve jménech obecných, by užití 1.p. množného čísla mohlo vyvolávat jisté nežádoucí asociace. Jsou sice mluvnicky správná, ale pro společenskou komunikaci v určitých regionech neobvyklá až méně vhodná."

* KNAPPOVÁ, Miloslava. Naše a cizí příjmení v současné češtině. Liberec :

Tax Az Kort, 2002. str. 74)

S dotazy zaměřenými na český jazyk se můžete obracet také na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR:

http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna.