Skloňování příjmení Aubus

Text dotazu

Dobrý den, prosím o pomoc při skloňování přijmení Aubus - 2.p.j.č je Aubuse nebo Aubusa? Děkuji a přeji hezký den.

Odpověď

Dobrý den,

Příjmení /"Aubus"/ končí obojetným konsonantem /"-s-"/ - mělo by se tedy skloňovat podle vzoru "muž":

nominativ: muž, Aubus
genitiv: muž-e, Aubus-e
dativ: muž-i / muž-ovi, Aubus-i / Aubus- ovi
akuzativ: muž-e, Aubus-e
vokativ: muž-i, Aubus-i
lokál: o muž-i / o muž-ovi, o Aubus-i / o Aubus-ovi
instrumentál: muž-em, Aubus-em.

Některá substantiva zakončena konsonanty /"-l-"/, /"-s-"/, /"-z-"/ ovšem kolísají mezi měkkým (vzor "muž") a tvrdým (vzor "pán") skloněním.
Teoreticky by tak mohl být správny i tvar /"bez Aubusa"/.
V genitivu singuláru mají substantiva zakončena na /"-s"/ a /"-z"/ stále častěji v úzu jen měkkou koncovku /"-e"/.
Při skloňování příjmení je nejlepší se - pokud možno - řídit rodinným územ.

Zdroj:

Grepl, M. a kol.: Příruční mluvnice češtiny. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 1995