Skloňování příjmení

Text dotazu

dotaz na skloňování příjmení Kondla muže a ženy. Za vyřízení předem děkuji

Odpověď

Dobrý den,

velmi pěkným zdrojem pro dotazy týkající se českého jazyka a gramatiky je Internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český AV ČR. Příručku naleznete na stránkách http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/, konkrétně http://prirucka.ujc.cas.cz/. V jazykové příručce naleznete odkaz na problematiku skloňování vlastních jmen, kde si lze vybrat podle konkrétního hledaného jevu.

V případě příjmení Kondla se jedná o část "Osobní jména mužská zakončená ve výslovnosti na [-a, -á]" a následně o "Jména zakončená ve výslovnosti i v písmu na -a".

V příručce se tak můžete dočíst (citujeme doslovně):

 

Jména zakončená ve výslovnosti i v písmu na -a (Ondra, Hůla, Maxa, Gargantua, Baroja, Váša, Nohavica, Borgia, Lorca, Mantegna, Ma)

Jména zakončená ve výslovnosti i v písmu na -a skloňujeme podle vzoru "předseda" (Ondra, Jarda, Svoboda, Hůla, Maxa, Gargantua, Mircea, Baroja [barocha], La Mancha [manča], japonské jméno Akutagawa - 2. p. Ondry, Jardy, Svobody, Hůly, Maxy, Gargantuy, Mircey, Akutagawy). Pokud koncové hlásce -a předchází měkké souhláskové písmeno či i/y, je ve 2. p. koncovka -i (Váša, Váňa, Baťa, Nohavica, Goya [goja], Borgia [bordža], Mantegna [manteňa], Maria, García - 2. p. Váši, Váni, Bati, Nohavici, Goyi [goji], Borgii [bordži], Mantegni [manteni], Marii, Garcíi).

 

Liší-li se psaná a vyslovované podoba (v psané podobě je měkké písmeno, které se vyslovuje tvrdě, či tvrdé písmeno, které se vyslovuje měkce), volíme koncovku podle podoby grafické: Např. je-li před koncovkou v grafické podobě měkké písmeno a v podobě vyslovované tvrdá souhláska, píšeme v koncovce 2. p. -i (Baroja [barocha] -  2. p. Baroji [barochy]). Je-li naopak před koncovkou v grafické podobě tvrdé nebo obojetné písmeno, které vyslovujeme měkce, píšeme v koncovce 2. p. -y (Klimsza [klimša], španělská jména La Mancha [manča], Zorilla [zorylja] - 2. p. Klimszy [klimši], La Manchy [manči], Zorilly [zoryly/zorylji]).

 

Pokud koncovce předchází v písmu -c-, které se čte jako [k] (Lorca [lorka], Sica [sika]), v nepřímých pádech obvykle zaměňujeme v grafické podobě -c- za -k- (2. p. Lorky, Siky). Objevují se však i podoby, které zachovávají -c-, pokud pisatel chce, aby čtenář z příslušného tvaru mohl odvodit podobu v 1. p. (2. p. Lorcy, Sicy). Vzhledem k tendenci současné češtiny, aby ze všech pádových tvarů daného jména byla rozpoznatelná jeho základní podoba, se dnes stále více prosazuje (zvláště u méně známých jmen) spíše druhý postup. Viz kapitola Psaní i - y po písmenu c.

 

U orientálních jmen kromě víceslabičných japonských (viz výše) se připojují koncovky podle vzoru "pán" (čínské jméno Ma - 2. p. Maa; srov. jméno Mao v kapitole Osobní jména mužská zakončená ve výslovnosti na [-o, -ó]). Mají-li tato jména více částí, skloňujeme až poslední část jména nebo první a zároveň poslední (Jing Ša - 2. p. Jing Ša) - podrobněji viz kapitola Osobní jména víceslovná.

 

 

Internetová příručka obsahuje také výklad skloňování osobních ženských jmen, podívejte se na část "Skloňování osobních jmen" a zde si vyberte ty příklady, které Vás zajímají.  Záleží, jakou podobu má toto příjmení - zda Kondlová nebo zůstává bez přechýlení, tedy Kondla, viz http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=350.

 

Pokud byste potřeboval podrobnější výklady problematiky skloňování příjmení, doporučujeme Vám kontaktovat přímo Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR, http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/

 

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

27.09.2013 14:44

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu