Skloňování příjmení

Text dotazu

Dobrý den,
zajímalo by mě, jak se skloňuje příjmení Vymyslická/Vymyslický? Jak správně
napsat, když chci označit manžele - Vymysličtí nebo Vymyslických?

Odpověď

Dobrý den,

u příjmení, která mají podobu přídavného jména, je základní podoba "rodina Veselých / Šťastných / Vymyslických" a podobně také "manžele / bratři / sestry Veselých / Šťastných / Vymyslických". Je-li taková podoba v rodinné tradici, pokládají se za správné i podoby "manželé / bratři  Veselí / Šťastní / Vymysličtí", "rodina Veselá / Šťastná / Vymyslická", "sestry Veselé / Šťastné / Vymyslické" vedle základního způsobu s "-ých".

Zdroj:

Jazyková poradna Ústavu pro jazyk český AV ČR - http://www.ujc.cas.cz/poradna/odpo.html#rodina