skloňování příjmení

Text dotazu

Dotazy na správnost skloňování pro úřední dokument.
1) Štefan Benedek - uděluji medaili Štefanu Benedkovi nebo Benedekovi?
2) Zbyněk Šmucer - uděluji medaili Zbyňku Šmucrovi nebo Šmucerovi?
3) Peter Rusnák - uděluji medaili Petru Rusnákovi nebo Peteru R.?

Odpověď

Dobrý den, příjmení zakončena na /"-ek"/, /"-ček"/ jsou zpravidla slovanského původu.
Pohybné /"-e-"/ se zpravidla při skloňování a přechylování vysouvá:
Nominativ: Hájek, Pánek, Benedek
Genitiv: Hájka, Pánka, Benedka
Dativ: Hájkovi, Pánkovi, Benedkovi
Akuzativ: Hájka, Pánka, Benedka
Vokativ: Hájku, Pánku, Benedku
Lokál: o Hájkovi, o Pánkovi, o Benedkovi
Instrumentál: Hájkem, Pánkem, Benedkem.
Pouze v případě, že by při vysunutí pohybného /"-e-"/ vznikla obtížně vyslovitelná souhlásková skupina, se toto /"-e-"/ ponechává (např.
/"Moštěk"/ - /"bez Moštěka"/, /"Dubček"/ - /"bez Dubčeka"/). V souhlasu s rodinnou tradicí jsou ovšem i v těchto případech možné varianty s vysunutým /"-e-"/.
Ve slovenštině se v poslední době objevuje tendence toto /"-e-"/ ponechávat.
Tyto zvyklosti můžeme respektovat (zejména v případě, že vyplývají s rodinného úzu).

V případě příjmení zakončených na /"-el"/, /"-er"/ - jsou-li českého původu, kmenové /"-e-"/ zpravidla ve všech tvarech zůstává. U původem cizích příjmení na /"-el"/, /"-er"/, jejichž nositeli jsou Češi, vysouvání /"-e-"/ kolísá.
Nominativ: Winter, Štancel, Šmucer
Genitiv: Wintera i Wintra, Štancela i Štancla, Šmucera i Šmucra
Dativ: Winterovi i Wintrovi, Štancelovi i Štanclovi, Šmucerovi i Šmucrovi
Akuzativ: Wintera i Wintra, Štancela i Štancla, Šmucera i Šmucra
Vokativ: Wintere i Wintre, Štanceli i Štancli, Šmucere i Šmucre
Lokál: o Winterovi i o Wintrovi, o Štancelovi i o Štanclovi, o Šmucerovi i o Šmucrovi
Instrumentál: Winterem i Wintrem, Štancelem i Štanclem, Šmucerem i Šmucrem.
Vývojové tendence přitom směřují k ponechávání kmenového /"-e-"/.
Při skloňování křestních jmen se toto /"-e-"/ zpravidla ponechává, ovšem v případě slovenských osobních jmen je možné respektovat slovenský úzus (slovenština /"-e-"/ při ohýbání často vypouští):
Nominativ: Peter
Genitiv: Petera i Petra
Dativ: Peterovi i Petrovi
Akuzativ: Petera i Petra
Vokativ: Petere i Petře
Lokál: o Peterovi i o Petrovi
Instrumentál: Peterem i Petrem.

Jazykové dotazy zodpovídá i Jazyková poradna Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR (http://www.ujc.cas.cz/poradna/porfaq.htm; e-mail:
poradna@ujc.cas.cz).

Zdroje:

Knappová, M.: Naše a cizí příjmení v současné češtině. Liberec: Tax Az Kort, 2002

Grepl, M. a kol.: Příruční mluvnice češtiny. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 1995.