Skloňování příjmení

Text dotazu

Dobrý den, jak správně skloňovat příjmení Borovský? Zejména se mi jedná o tvar ON a ONA BOROV....? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

v tomto případě jsou pravděpodobně možné tvary Borovských či Borovští.

Viz též Jazyková příručka Ústavu pro jazyk český AV ČR: http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=710

"Příjmení, které se skloňuje podle vzoru přídavných jmen, přijímá i jeho koncovky: přijeli k nám manželé Novotných, Čepických, Rathauských, Skotnických i manželé Novotní, Čepičtí, Rathauští, Skotničtí; potkali jsme manžele Novotných, Čepických, Rathauských, Skotnických i manžele Novotné, Čepické, Rathauské, Skotnické. Tvar druhého pádu, tj. podoby Novotných, Čepických, Rathauských, Skotnických, jsou běžnější.