skloňování přídavných jmen

Text dotazu

Dobrý den, v poslední době se často setkávám s podivným skloňováním a ráda bych se zeptala jak to tedy je. Když budeme například mluvit o nových kalhotách které si koupil Petr, řeknu Petrovy nové kalhoty. Jenže spoustu mých kamarádů nebo známých by řeklo Petrovo nové kalhoty ( nebo Petrovo babička, Petrovo atd.). Já jsem tedy vždy předpokládala, že správně je první možnost. Jak to tedy je? předem Vám děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

přivlastňovací přídavná jména se tvoří podle vzorů otcův/matčin; v mužském rodu se jedná o přípony -ův a -ov, př. Novákův otec, Petrovo auto, Paridův soud, Priamův hrad, Herkulovy skutky, Wolk(e)rův Prostějov, Šemíkův skok, poslancův mandát, pejskův dort atd.

Pokud bychom tedy chtěli říci, že Petr má kalhoty, správně jsou "Petrovy kalhoty", Petr má koloběžku "Petrova koloběžka", Petr má auto "Petrovo auto", Petr má dům "Petrův dům" apod.

Petrovo babička, Petrovo dům ani nedává smysl a je zvláštní, že někteří lidé toto vůbec dokáží vyslovit.

Velmi pěknou a přehlednou tabulku skloňování přivlastňovacích přídavných jmen naleznete v internetové encyklopedii Wikipedie http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesk%C3%A1_p%C5%99%C3%ADdavn%C3%A1_jm%C3%A9na#P.C5.99ivlast.C5.88ovac.C3.AD_p.C5.99.C3.ADdavn.C3.A1_jm.C3.A9na . Informace ke skloňování můžete nalézt také v online jazykové příručce Ústavu pro jazyk český http://prirucka.ujc.cas.cz/. Ústav také provozuje jazykovou poradnu, na kterou je lepší směřovat dotazy tohoto typu http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/.