skloňování obce Loděnice

Text dotazu

Jak a podle jakého vzoru se skloňuje název obce Loděnice u Berouna?

Odpověď

Dobrý den,

na stránkách Internetové jazykové příručky, http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=lod%C4%9Bnice, jsme nalezli odpověď na Vaši otázku.
Podstatné jméno loděnice je rodu ženského a skloňuje se podle vzoru růže :

 jednotné číslo množné číslo
1. pád loděnice loděnice
2. pád loděnice loděnic
3. pád loděnici loděnicím
4. pád loděnici loděnice
5. pád loděnice loděnice
6. pád loděnici loděnicích
7. pád loděnicí loděnicemi

Na doplnění :
slovo loděnice znamená dílnu na výrobu a opravu lodí, nebo úschovnu lodí.
 (Fr. Trávníček : Slovník jazyka českého, Praha : Slovanské nakladatelství, 1950.