skloňování mužských příjmení na -a

Dobrý den, jak se skloňuje příjmení končícího na písmeno A - Naboka.
př. Potvrzení bylo vydáno panu Nabok... Nedisponujeme údaji o odsouzení pana Nabok... Děkuji

Dobrý den, příjmení zakončená na samohlásku -a se skloňují ve většině případů dle vzoru předseda. Při skloňování a přechylování koncová samohláska odpadá a koncovky a přípona se připojují k předcházející souhlásce:
Skloňování příjmení Naboka podle vzoru předseda: Naboka, Naboky, Nabokovi, Naboku, Naboko, Nabokovi, Nabokou.

Pokud se jedná o příjmení, která mají před písmenem -a měkkou souhlásku (-ďa,-ňa,-ša...), je v 2.pádě zakončeno na i. (např. Váňa - Váňovi).
Pouze cizí neslovanská přímení zakončená na -a, jemuž předchází jiná samohláska, se skloňují podle vzoru pán (např. Haloua - 2.p - Halouy).

Zdroj:
* KNAPPOVÁ, Miloslava. Naše a cizí příjmení v současné češtině. Liberec : Tax Az Kort, 2002. ISBN 80-238-8173-6 (váz.)
* Příruční mluvnice češtiny. 1.vyd. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1995. ISBN 80-7106-134-4 (váz.)

S dotazy na český jazyk a pravopis se můžete obracet také na Jazykovou poradnu Ústavu pro český jazyk AV ČR: http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna.

Jazyk, lingvistika a literatura

26.02.2009 10:58

Středa 15.04.2015 13:32
Dobrý den, uvádíme reakci na Váš komentář:
"příjmení Šmeral, Kvíčala a Kučírek? Foneticky mě skloňování příjmení někdy trhá uši a nutí mě používat při oslovování těchto lidí základní tvar jak to je tzn. pane Kučírek, pane Šmeral...připadá mi to přirozenější, i když je to nejspíš úplně špatně...

Odpověď naleznete v archivu služby na adrese http://www.ptejteseknihovny.cz/[…]/sklonovani-muzskych-prijmeni.
S pozdravem Ptejte se knihovny