skloňování místních jmen typu "Novosedly"

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, jak se správně skloňuje název obce Novosedly. Zda v
Novosedlích či v Novosedlech. Jedná se o obec nedaleko Žlutic v Karlovarském kraji, dříve okres Karlovy Vary, dnes spadá pod Obecní úřad Pšov.

Odpověď

Dobrý den, podrobné poučení o skloňování tohoto typu místních jmen najdete v jazykové příručce na stránkách Ústavu pro jazyk český (http://prirucka.ujc.cas.cz/?action=view&id=395). V podobných případech bývá možné obojí zakončení, častější je možná koncovka -ech. Věc nicméně závisí na místních zvyklostech. Z tohoto ohledu uvádí Profousův slovník pouze tvar na -ech (na základě dokladů). Tento slovník ale patrně dnes nelze pokládat v tomto směru za normativní.
Pro upřesnění se můžete dotázat v Ústavu pro jazyk český (www.ujc.cas.cz - jazyková poradna).

Prameny:
jazyková příručka - http://prirucka.ujc.cas.cz/?action=view&id=395,

Profous, Antonín. Místní jména v Čechách : jejich vznik, pův. význam a změny. díl III. M - Ř. 1. vyd. Praha : Nakladatelství Československé akademie věd, 1951

Mluvnice češtiny. Tvarosloví, Praha: Academia 1986.