Skloňování mužských jmen

Text dotazu

Dobrý den, můžete mi prosím poradit, jak skloňovat křestní mužská jmána. Příklad: Schvaluje prodej pozemku panu Petru Novákovi nebo panu Petrovi Novákovi.

Odpověď

Dobrý den, v zásadě je možné, tedy spisovné obojí, vhodnější a stylisticky kultivovanější je ale podoba Petru Novákovi, která by např. asi také byla použita v oficiálních dokumentech. Příruční mluvnice češtiny (Praha 1995, s. 247) s k tomu vyjadřuje takto: Ve 3. (a 6.) pádu je pro životná maskulina typické zakončení -ovi (Petrovi). Kromě substantiv typu předseda mají maskulina možnost užívat ještě koncovky -u (-i). Pokud ve složeném pojmenování následuje za sebou více takových tvarů (3., nebo 6. pádu), užívají se obvykle střídavě obě koncovky, u posledního jména je však -ovi. Např. panu inženýru (-ovi) Petru Novákovi. Při samostatném použití jména se ovšem užívá koncovka -ovi.