Skloňování Korčula

Text dotazu

Dobrý den,
Ještě jednou se na Vás obracím ohledně skloňování cizího názvu. Tentokrát si nejsme jistí skloňováním názvu Korčula.
Např. ve druhém pádě bych napsala spíše Korčuly, ale nemůže být správně i Korčuli?
Třetí pád: Korčuli, nebo Korčule?
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

Internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český AV ČR http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=_about  říká:

Předchází-li koncovému -a ve výslovnosti tvrdá či obojetná souhláska, řadí se dané zeměpisné jméno ke vzoru žena (Praha, Bratislava, Ankara, Hirošima, Malaga (lze i Málaga), Mekka, Madeira – 2. p. Prahy, Bratislavy, Ankary, Hirošimy, Malagy, Mekky, Madeiry)... Podle vzoru „žena“ se skloňují i názvy typu Bogotá či Paraná (lze i Bogota, Parana), ve kterých dlouhé -á neoznačuje v původním jazyce délku, ale pouze přízvuk (2. p. Bogoty, Parany). Při zachování přízvuku, resp. délky v grafické podobě může jméno zůstat i nesklonné, to je ale v úzu méně časté.

Ve španělských jménech se zakončení -lla čte jako [lja] (Sevilla, Granadilla, Calella, Motilla). Přesto bez ohledu na měkké zakončení ve výslovnosti se v koncovce 2. p. j. č. píše -y: Sevilly, Granadilly, Calelly, Motilly. Patrně proto, že u většiny těchto jmen se v češtině ustálila tvrdá výslovnost [-la].

Při volbě koncovky záleží do velké míry na tradici v užívání daného názvu. Ve jménech cizích, nových, méně známých (např. Fallúdža) se tvary podle vzoru „žena“ užívají častěji, u jmen českých či tradičně skloňovaných podle zmíněného podtypu (např. Levoča) se stále užívají spíše tvary podle vzoru „růže“. Tvary podle vzoru „žena“ u nich mohou působit neobvykle (srov. např. ve Fallúdže – v Levoče).

Pozn.: Pokud si z nějakého důvodu nejsme pádovými podobami jisti, můžeme se jim vyhnout použitím opěrného obecného podstatného jména, např. ve městě Loja, do pohoří Sierra apod.

Pokud si stále nejste jisti, jak daný název skloňovat, obraťte se na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/zakladni-kontakty.html