skloňování "čtvrtek"

Text dotazu

Dobrý den, podle jakého vzoru skloňujeme "čtvrtek", Wikipedie uvádí skloňování ale ne vzor, čtvrtek-čtvrtka-čtvrtku-...
Děkuji pěkně.

Odpověď

Dobrý den,

podle Internetové jazykové příručky Ústavu pro jazyk český AV ČR se slovo čtvrtek skloňuje podle vzoru „hrad“ (podvzoru „les“).  Většina slov skloňovaných podle tohoto vzoru má ve 2. pádě jednotného  čísla koncovku –u. Část slov má ale ve 2. pádě jednotného čísla koncovku –a a mezi tato slova patří i čtvrtek.  Internetová příručka k tomu dále říká:

„Koncovky -a se užívá u menšího počtu jmen (převážně jde o podstatná jména, jež lze začlenit do určitých významových skupin), například:

  • u jmen měsíců (ledna, února, března, dubna, května, června, srpna, října, ale listopadu),
  • u jmen dní zakončených na -ek (do dneška, do zítřka, do včerejška, do pondělka, do úterka, do čtvrtka, ale do pátku),
  • u vlastních jmen místních zakončených na -ov-ín (např. Benešova, Lvova, Kojetína, Londýna), dále i některých jiných jmen s významem místa (např. domova, chléva, kláštera, kostela, mlýna, ostrova, světa, venkova),
  • u původem starých frekventovaných jmen (např. chleba, jazyka, lesa, oběda, rybníka, večera, zákona, života).“

Podrobnější vysvětlení naleznete na této stránce: http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=%C4%8Dtvrtek#bref2

Použité zdroje

Jazyková poradna ÚJČ AV ČR, v. v. i. Internetová jazyková příručka. c2008-2015 [cit. 20.3.2015] Dostupné na http://prirucka.ujc.cas.cz/.