Skloňování antických jmen

Text dotazu

Nemohu nikde na webu najit sklonovani cizich vlastnich jmen z antiky (Nero, Cicero, Aischylos a podobne).

Odpověď

Dobrý den,

skloňování těchto jmen naleznete v Pravidlech českého pravopisu, kapitola Skloňování osobních jmen, odstavec  1.3  Antická jména,  http://prirucka.ujc.cas.cz/ :
(pravopisná podoba vychází z Pravidel českého pravopisu)

(Titus, Marsyas, Herakles, Ikaros, Platon, Anakreon, Atlas, Kramerius, Pistorius, Mathesius)

a) Antická jména zakončená na -as, -us, -es, -os se skloňují tak, že se v nepřímých pádech tato zakončení odtrhávají a pádové koncovky vzoru "pán" se přidávají k základu jména (Titus, Marsyas, Demosthenes, Ikaros - 2. p. Tita, Marsya, Demosthena, Ikara).  Jména zakončená na -on se skloňují pravidelně (Platon - 2. p. Platona). Skloňování jmen na -as podle vzoru "předseda" (Anaxagoras, Pythagoras - 2. p. Anaxagory, Pythagory) je dnes už zastaralé a v současných textech se neužívá (výjimkou je Kosmas - 2. p. Kosmy; viz odstavec b) v kapitole 1.3). Problematičtější jsou některá jména, jež mohou přejímat původní řecké kmeny, a lze je tedy vedle pravidelného způsobu skloňovat i z hlediska systémového nepravidelně: Anakreon, Atlas, Paris, Mars - 2. p. Anakreona i Anakreonta; Atlase i Atlanta, Parise i Parida; Marta (podoba Marse se neužívá, i když teoreticky na základě analogie je možná). Tam, kde si konkurují latinské a řecké podoby či způsoby skloňování, může docházet k dubletním tvarům: u některých jmen jen v 1. p. (Ikaros i Ikarus - 2. p. Ikara), jinde existují dvě rozdílná skloňovací paradigmata (Achilles - Achilla i Achilleus - Achillea; Achillova pata), jinde pouze v nepřímých pádech (Perikles - Perikla i řidč. Periklea, Herakles - Herakla i řidč. Heraklea).

Volba způsobu skloňování závisí zejména na typu textu, ve kterém se tato jména vyskytují; např. v odborném textu se dodržuje klasický, "antický" způsob skloňování (s vypouštěním koncovek a změnami kmene, ať už na základě řeckého či latinského paradigmatu), v neodborném je možné jména skloňovat pravidelně beze změn kmene.

Tzv. antický způsob skloňování se neuplatňuje vždy, když jméno končí na -as, -us, -es, -os. Patří-li jména tohoto typu novodobým nositelům (a pisatel nechce záměrně zdůraznit jejich antický původ) nebo jde-li o jména jiného než latinského či řeckého původu, která však mají zakončení obdobné jako jména antická, neodtrháváme v nepřímých pádech zakončení -as,  -us, -es, -os, ale přidáváme pádové koncovky k celému jménu (Angus - 2. p. Anguse).

b)  Podle zakončení můžeme do této kategorie zařadit i polatinštělá česká jména (Kramerius, Pistorius, Mathesius). Při jejich skloňování záleží na rodinné tradici nositele jména. Lze zachovávat "antický" způsob odtrhávání koncovek (2. p. Krameria, Pistoria, Mathesia), ale je možné i přidávat pádové koncovky k celému jménu (2. p.  Krameriuse (zastarale Krameriusa), Pistoriuse (zast. Pistoriusa), Mathesiuse (zast. Mathesiusa)). Jméno Kosmas kolísá mezi skloňováním podle vzoru "předseda", které je u jména českého kronikáře obvyklejší (2. p. Kosmy; Kosmova kronika), a skloňováním pravidelným (2. p. Kosmase, zast. Kosmasa).

Pokud byste měl další nejasnosti, je možné obrátit se přímo na službu jazyková poravu pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/, kde pracují přímo odborníci na český jazyk.