skloňování anglických vlastních jmen

Text dotazu

Dobrý den, překládám anglický text a potřebovala bych upřesnit, jak skloňovat tato vlastní jména;
1. ženská křestní jména končící na -y:
Emily/Amy (např. Emilyny rodiče či Emilyiny rodiče; Emilyn x Emilyin atd)
2. příjmení Wembley a Blake.
Moc děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

ženská osobní jména zakončená ve výslovnosti na (i) se podle pravidel českého pravopisu skloňují následovně:

"jména zakončená ve výslovnosti na [i], [í] (typ Bety, Hani, Máří, Věri, Phoebe, Nancy, Shirley, Noemi, Hořejší, Krejčí) Jména zakončená ve výslovnosti na [i], [í], zdrobněliny i základní podoby (Bety, Hani, Máří, Věri, Phoebe [fíbí], Nancy, Shirley, Noemi), jsou ve všech pádech nesklonná. O pravopisných podobách zdrobnělin zakončených ve výslovnosti na [i] viz Domácké podoby rodných jmen (Klárinka, Luki/Luky). Spadají sem i ženské podoby příjmení typu Hořejší, Dolejší, které mluvnice řadí ke skloňovacímu typu "jarní", v praxi to však neznamená žádný rozdíl, protože tato jména mají ve všech pádech j. č. stejný tvar. Příjmení typu Krejčí, Kočí (původem podstatná jména) mohou mít vedle nesklonné základní podoby také přechýlený tvar (Kočová, Krejčová) - záleží na rodinné tradici nositelky jména."

Pravidla pro příjmení Wembley:

"Příjmení zakončená ve výslovnosti na [i] Skloňují se pomocí zájmenných koncovek -ho, -mu, -m, vyskytujících se i při skloňování přídavných jmen, které se přidávají k plné podobě příjmení. Vzhledem k neobvyklosti zakončení v češtině a formální blízkosti k adjektivním příjmením na -í (viz b)

se u ženského příjmení připouští (obvykle v souhlase s rodinnou zvyklostí) matriční zápis i v podobě nepřechýlené.

Bondy, 2. a 4. p. Bondyho, 3. p. Bondymu, 6. a 7. p. Bondym - Bondyová"

Pravidla pro příjmení Blake:

"Skloňování příjmení na -e podle vz. "pán" a "muž" dnes ustupuje do pozadí a u všech nověji pronikajících cizích příjmení se uplatňuje skloňování pomocí zájmenných koncovek, připojovaných k plné podobě 1. pádu mužského příjmení, takže se při skloňování zachovává plná podoba základového mužského tvaru; k ní se obdobně připojuje přechylovací přípona -ová. U občanů české národnosti lze při skloňování a přechylování respektovat rodinnou zvyklost, u cizinců dáváme přednost skloňování zájmennému. Vzhledem k samohláskovému zakončení těchto příjmení je možné je matričně zapsat i v podobě nepřechýlené:

Falke, 2. p. Falka i Falkeho - Falková, Falkeová i Falke

Naske, 2. p. Naska i Naskeho - Masková, Naskeová i Maske"

Použité zdroje:

* KNAPPOVÁ, Miloslava. Naše a cizí příjmení v současné češtině. Liberec: Tax Az Kort, 2002. 256 s. ISBN 80-238-8173-6.

* Internetová jazyková příručka: http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=351