skloňování

Text dotazu

Prosím jak se skloňuje slovo oči...? A jaký je to
rod v množném čísle děkuji

Odpověď

Dobrý den,

slovo oči je množné číslo od slova "oko", které je rodu středního (rod se určuje právě u jednotného čísla).

Skloňování je následující:

jednotné číslo množné číslo

1. pád oko oči

2. pád oka očí

3. pád oku očím

4. pád oko oči

5. pád oko oči

6. pád oku očích

7. pád okem očima

U slova "oči" je dále potřeba zmínit tzv. číslo dvojné neboli duál. Vedle čísla jednotného a čísla množného existoval pro ohebná slova ještě třetí soubor tvarů, který byl užíván v případě, byly-li osoby, věci atp. právě dvě.

Tato tvaroslovná kategorie již v češtině dávno zanikla (nyní ji najdeme jen v několika málo slovanských jazycích, např. ve slovinštině), přesto však po sobě zanechala několik stop, které jsou patrné i v současné češtině.

Narazíme na ně při skloňování několika podstatných jmen označujících párové části těla - ruce, nohy, oči, uši - a dvou číslovek - dva a oba.

Ruce, nohy, oči, uši

Pokud označují části těla lidí či zvířat, jsou podstatná jména ruce, nohy, oči, uši v 7. pádě množného čísla zakončena na -a, a to i v případě, že jde o zdrobněliny stejného významu (tedy "části těla"). Jestliže jsou tato podstatná jména rozvita přídavnými jmény, zájmeny či číslovkami, i ony budou zakončeny v 7. p. č. mn. na -a. Naopak, neoznačují-li zmíněná jména části těla, ale předměty, jevy, které pouze části těla připomínají, skloňují se pravidelně podle svých vzorů.

Např.:

řemeslník se šikovnýma ručičkama x hodinky se zlatými ručičkami; dítě vztekle kopalo nohama x židle s přeraženými nohami; brouček třepal svýma malýma nožičkama x u stolečku s ocelovými nožičkami byl i šuplíček; dívka s krásnýma očima x žena s oky na punčoše; morče zamrkalo očičkama x motýl s modrými očky na křídlech; zajíc zastříhal dlouhýma ušima x košík s velkými uchy

Tyto a mnohé další jazykové jevy naleznete v online jazykové příručce, kterou vytváří Ústav pro jazyk český AV ČR a je dostuponá na adrese http://prirucka.ujc.cas.cz/ . Ústav také nabízí poradnu pro jazykové dotazy, viz http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/ .