Sklářský průmysl v ČR

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych se dozvěděla něco více o sklářském průmyslu v České republice. Kde jsou největší oblasti působení sklářství? A jak přesně se vyvíjel postup sklářského průmyslu?

Odpověď

Dobrý den,

váš dotaz je poněkud obsáhlejší a není v našich silách vypisovat všechny informace, proto odpovídáme pouze stručně s odkazy na zdroje, které můžete použít pro získání podrobnějších informací.
Sklářství má v Čechách velmi dlouhou tradici. Rozvíjelo se zejména v horských oblastech díky zde dostupným surovinám, čímž přispělo k rozvoji do té doby málo osídlených a zaostalých oblastí. První sklárny vznikaly ve druhé polovině 13. a v první polovině 14. století. Hlavními lokalitami sklářského průmyslu jsou zejména Krušné hory, Lužické hory, Jizerské hory, Krkonoše, Jeseníky, Šumava a další. Sortiment skla je velmi široký, specialitou je olovnatý křišťál, broušené sklo a skleněné figurky. Sklo je pro ČR důležitou vývozní komoditou.
Postup výroby skla: Suroviny se mísí na tzv. sklářský kmen, jehož tavení probíhá ve sklářských pecích různých typů (např. pánvové nebo vanové pece).
Tvarovací operace jsou obvykle plně mechanizované. Následuje chlazení k eliminaci vnitřních napětí, popř. zušlechťovací operace, např. broušení, rytí, malování, zlacení aj.
Významnou roli ve vývoji vždy hrály české sklářské rody, které ovlivnily technolgický vývoj v celé střední Evropě. Umění tavit sklo bylo tajemstvím, které předával otec nejstaršímu synovi a proto byla tradice klíčovým faktorem pro uchování a další rozvoj. Z nejvýznamnějších přínosů českých sklářů lze zmínit tavbu modrého kobaltového skla rodinou Schürerů v severních Čechách v 16. století či objev českého křišťálu v Müllerově sklárně na Šumavě v 17. století nebo objev lazur a hyalitového skla B.
Egermannem v první polovině 19. století.

Použité zdroje:
Všeobecná encyklopedie ve čtyřech svazcích. Praha: Diderot, 1998.
Různé www stránky

Zdroje k dalšímu studiu:
1) Historie sklářské výroby v českých zemích. Praha : Academia, 2003-2005. 3 sv. ISBN 80-200-1103-X (soubor).
2) VIKTORA, Karel. Úvod do sklářství : příručka pro základní přípravu k práci ve sklářském průmyslu. Praha : Práce, 1951
3) VONDRUŠKA, Vlastimil. Sklářství. Praha : Grada, 2002. ISBN 80-247-0261-4.
4) Bohemian Glass : 1400-1989. New York : Abrams, 1990. ISBN 0-8109-1241-4.
5) VONDRUŠKA, Vlastimil. České sklo : Tradice a současnost. Nový Bor :
Crystalex, [1992].
6) Historie sklářských technologií : [Sborník příspěvků ze semináře ] ČV silikátové společ. ČSVTS, Most únor 1988. Ústí nad Labem : Dům techniky ČSVTS, 1988.
7) časopis Glassrevue http://www.glassrevue.cz/
8) portál Glass.cz
http://www.glass.cz/list/frame.asp?co=hist.htm&pid=13&lang=cz
9) Historie sklářství v Lužických horách http://www.luzicke-hory.cz/historie/index.php?pg=clskloc
10) Stručná historie sklářství http://www.qobchod.cz/historie.php
11) Šumavské sklářství
http://www.sumavanet.com/www/muzeum_sumavy/hl-susice/text/data/sklarny_sum.html
12) Dějiny skláren v Orlických horách
http://www.orlickehory.net/sklarny.htm