Skaut a junák

Text dotazu

Dobrý den, potřebuji zjistit zda je v Čechách rozdíl mezi Skautem a Junákem. Případně jaký. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

Junák – svaz skautů a skautek ČR je největší česká skautská organizace, založená A. B. Svojsíkem před 1. světovou válkou. Slovo „skaut“ ve významu organizace se používá obecně a neoficiálně jako označení skautské organizace (viz např. první formální název Junáka: Junák – český skaut).

V České republice působí kromě Junáka i několik dalších, menších skautských organizací, např.: Skaut – český skauting ABS, YMCA-SKAUT, Klub Pathfinder, Svaz skautů a skautek České republiky a vedle toho také samostatné skautské oddíly, jež nejsou provázány s žádnou organizací.

Podrobnější informace o dějinách Junáka a českého skautingu najdete v knize Skautské století.

Zdroje:

Šantora, R. (ed.): Skautské století : dobrodružný příběh 100 let českého skautingu. Praha : Junák – svaz skautů a skautek ČR Tiskové a distribuční centrum – Mladá fronta, 2012.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Skauting